I přes porážky s libereckými týmy slaví Pedagog druholigovou záchranu!

S_Kubou

Stolní tenisté Pedagogu prohráli oba závěrečné domácí zápasy této druholigové sezony. V sobotu nestačili na SKST Liberec B (3:10), druhý den svedli neúspěšný boj s KMST Liberec (6:10).

Proti druhému Liberci v plné síle vyrukovali Jihočeši s rodinným triem, které doplnil Jakub Čelikovský. Domácí začali čtyřhry lépe a zkraje v obou vedli. Stav byl po nich ale nakonec srovnaný. Pavel Kortus st. s Jakubem Čelikovským totiž s Girethem a Šilhánem vždy zkraje setů vedli, nakonec nedosáhli ani na jednu sadu. Na druhém stole bratři Kortusové sice po libereckém obratu ztratili první set s Borůvkou a Blinkou, pak se ale zdravě naštvali, odvrátili ve druhém dějství dva setboly a to se ukázalo jako klíčové. Další dva sety totiž hravě zvládli a zvítězili 3:1.

Dvouhry začaly překvapivě. Liberecký Jakub Borůvka už letos bodoval i v extralize, ve druhé lize patří k nejlepším, ale první dva sety v zápase s Filipem Kortusem dominoval domácí mladík. Pak ale liberecká jednička zaktivněla a nakonec utkání otočila ve svůj prospěch. Jednoznačnější to bylo na druhém stole, kde Pavel Kortus st. nenašel recept na poctivou obranu s výpadovým útokem Šilhána. Hosté měli navrch i v dalším duelu, kde Blinka vedl s Jakubem Čelikovským 2:0 na sety. V tom třetím ale neustále vedl domácí žolík, který po výsledku 11:6 urval svůj první druholigový set! Nakonec však Kubovo bojovný výkon na soupeře nestačil a padl 1:3. Druhý bod Pedagogu tak přidal Pavel Kortus ml., který i přes notnou dávku smůly ve druhém setu nedovolil Girethovi ani jednu sadu.

Slušně si s favorizovaným Borůvkou vedl i Pavel Kortus st. V prvním setu byl stav 9:9, ve druhém 13:13, nakonec ale hrající českobudějovický trenér odešel ze souboje poražen bez zisku jediného setu. Dobře si vedl znovu i Jakub Čelikovský se Šilhánem. V první sadě vedl 9:7, dal do koncovky všechno, ale nakonec ji prohrál a pak už na nepříjemnou hru soupeře recept nenašel. O osudu utkání číslo devět mezi Pavlem Kortusem ml. a Michalem Blinkou rozhodla pravděpodobně už první sada. Tu celou dobu ovládal vedoucí Pedagogu, vedl ještě 9:7, ale prohrál 9:11 a následně hladce i druhý set. V tom třetím se zvedl a snížil, ale čtvrté dějství opět patřilo mladíkovi z Liberce, který nakonec zvítězil 3:1. Poslední bod Pedagogu zajistil na konci druhé série Filip Kortus, který zvládl s Girethem důležitý první set v koncovce, pak vyhrál dvakrát 11:3 a zlomil prokletí tohoto soupeře, kterého do té doby nikdy neporazil.

Stav byl 3:7 a od té doby už Pedagog neuhrál ani set. Rozdíl osmi soutěží mezi Jakubem Borůvkou a Jakubem Čelikovský zákonitě musel být znát, i přes veškerou snahu domácího bojovníka skončil zápas 0:3. Pavel Kortus ml. se snažil přelstít obranáře Šilhána, ale největší šanci propásl za stavu 0:1 a 10:7, kdy nevyužil tři setboly, přičemž zejména ten první měl nalitý. Pak už zase vládla nepříjemná hra libereckého obranáře, který vyhrál 3:0. Poslední utkání skončilo také 0:3, Filip Kortus s Blinkou příliš chyboval a na soupeře nestačil.

Pavel Kortus st. s Girethem odehrál už jen jeden set. Pedagog tak prohrál před zraky komisaře Panského, který zkontroloval hladký průběh duelu, s SKST Liberec 3:10.

19. kolo II. ligy mužů – 11. 3. 2017: Pedagog – SKST Liberec B 3:10

P. Kortus ml., F. Kortus, debl – J. Borůvka, Šilhán, Blinka 3, debl

Rozhodčí: M. Řežáb. Diváků: 10.

I druhý liberecký celek dorazil na Pedagog v tradiční čtveřici a byl favoritem. Po čtyřhrách byl stav shodný jako v sobotu. Pavel Kortus st. s Jakubem Čelikovským nenašli recept na poctivou hru dua Borůvka-Pařízek. Na druhém stole zažili stoprocentní deblový víkend bratři Kortusové, kteří přetlačili Jahodu s Brožíkem v pěti setech.

Filip Kortus rozehrál i v neděli dvouhry s Borůvkou, tentokrát s Lukášem. Oproti svému bratrovi však Borůvka podal daleko svědomitější výkon a Filipovi hrou bez chyb nedal příliš šancí. Na vedlejším stole to bylo daleko vyrovnanější. Pavel Kortus st. vyhrál s Pařízkem první set a měl dobře našlápnuto i ve druhém dějství, ale prohrál v koncovce 12:14 a to se ukázalo jako rozhodující moment. Zbytek duelu už patřil libereckému mladíkovi, který zvítězil 3:1. Pak se zrodila velká senzace. Jakub Čelikovský jako záskok z okresního přeboru odehrál skvělý duel s Brožíkem, všechny sety dospěly do koncovky. Tu první zvládl domácí bojovník, další dvě však dopadly lépe libereckou věž. Ve čtvrtém setu Kuba odvrátil mečbol, dovedl duel do pátého setu, který celý vedl. Nakonec proměnil třetí mečbol a oslavil největší vítězství v kariéře! Po první sérii tak bylo vyrovnáno, protože Jahoda byl s Pavlem Kortusem ml. hodně odevzdaný a uhrál jen devět balonků za tři sety.

Hosté však opět odskočili, protože Pavel Kortus st. sice vedl s Borůvkou 10:8 v prvním setu, setboly však nevyužil a další průběh zápasu už dominoval favorit z Liberce. Na svůj senzační triumf Jakub Čelikovský nenavázal s Pařízkem, se kterým odehrál poměrně rovnocenné tři sety, ve všech ale byl stále kousek za soupeřem. Vyrovnání zajistili bratři Kortusové. Pavel Kortus ml. si celkem snadno porazil 3:0 s Brožíkem, jeho bratr Filip Kortus urval dvě dlouhé koncovky s Jahodou a stav byl 5:5.

Pěkné výměny odehrál Jakub Čelikovský s Lukášem Borůvkou, body však častěji sbírala jednička Liberce, která vyhrála 3:0. Pro Českobudějovické byla klíčová porážka Pavla Kortuse ml. s Pařízkem, když vedoucí domácího mužstva vedl 1:0 a 9:6, druhý set však prohrál 9:10 a i přes tři odvrácené mečboly ve čtvrté sadě se musel smířit s porážkou. Filip Kortus pak sice porazil Brožíka bez větších problémů 3:0, ale to bylo ze strany domácích všechno. Pavel Kortus st. nestačil na Jahodu a bylo to 6:8.

Do hry mohl vrátit Pedagog Pavel Kortus ml. V souboji jedniček ale prožil s Lukášem Borůvkou poměrně smolný duel. Své šance v prvním setu nevyužil, druhý vybojoval a vyrovnal. Pak mu ale Borůvka opět odskočil a jednoznačně to vypadalo i ve čtvrtém setu, kde vedl liberecký hráč už 8:3. Pavel ale otočil stav na 9:8, jenže koncovka byla opět záležitostí Borůvky, který vyhrál 3:1. Jen o pár minut později skončil marný boj Filipa Kortuse s Pařízkem, a tak Pedagog prohrál s KMST Liberec 6:10.

V tabulce tak má Pedagog dvě kola před koncem čtyřiatřicet bodů a klesl na deváté místo, vzhledem k ostatním výsledkům si však zajistili druholigovou záchranu! Se sezonou se Jihočeši rozloučí na stolech Sparty a Kolína.

20. kolo II. ligy mužů – 12. 3. 2017: Pedagog – KMST Liberec 6:10

P. Kortus ml., F. Kortus 2, Čelikovský, debl – L. Borůvka, Pařízek 4, Jahoda, debl.

Rozhodčí: M. Řežáb. Diváků: 20.