Hokejbalisté na vzestupu? Přišlo pár nových kluků a situace na Pedagogu se dál zlepšuje, těší Nerudu

Českobudějovický celek Pedagogu na jihu Čech vládne tabulce 2. Ligy. Na tomto počinu se zasloužil také jeden z nejproduktivnějších hráčů, Martin Neruda. Tento borec má na kontě 6 branek a 6 nahrávek. Nepomýšlí se svým týmem výše? A co on samotný? Nechtěl by okusit vyšší soutěž?

Situace na Pedagogu se dál zlepšuje

Martine, během přerušeného podzimu jste na jihu Čech se svým týmem exceloval. 6 zápasů a z toho 14 bodů do tabulky, jak jste podzim zhodnotili?

S vývojem podzimní části jsme rozhodně spokojeni. Po minulé sezóně nebyly vyhlídky úplně nejzářnější, ale ukázalo se, že to půjde. Větší radost, než pozice v tabulce mi ale dělá to, že přišlo pár nových kluků a situace na Pedagogu se dál zlepšuje.

Vy osobně jste se na průběžném prvním místě v 2. Lize podílel 12 kanadskými body. Jak jste se dostal do takové formy?

Letos jsem si vlastně vůbec poprvé vyzkoušel nastupovat pouze v jedné kategorii, tak je možné, že mi to pomohlo. Jinak za tím musí stát náklonnost hokejbalových bohů, protože příprava na sezónu probíhala standardně. Koneckonců ani na nahrávky od spoluhráčů si nemůžu úplně stěžovat.

Martin Neruda (vpravo s číslem 21) se ve 20 letech zařadil mezi největší tahouny druholigového Pedagogu! V 6 zápasech podzimní části si připsal 12 kanadských bodů za 6 gólů a stejný počet asistencí. Autor fotky: Martin Halíř.

Bylo by krásné zahrát si v Budějovicích vyšší soutěž

Soutěže stále stojí a nevypadá to dobře, jak se udržujete ve formě, kterou jste měl na podzim?

S motivací na sobě pracovat je to těžké. Nikdo neví, kdy se na hřiště zase podíváme. Mou hlavní inspirací byla společná tréninková odpoledne s jedním věhlasným českobudějovickým hokejistou, který míří do Alpské ligy. Jinak jsem díky přestávce začal více jezdit na kole a ve volném čase chodím po horách. S hokejkou jsem se potkal akorát na rybníku, takže přiznávám, že s přípravou to rozhodně nepřeháním.

Nenapadlo Vás někdy, že byste chtěl zkusit vyšší ligu s Vaším mateřským klubem z Českých Budějovic? Co by to obnášelo?

Samozřejmě by bylo krásné zahrát si v Budějovicích vyšší soutěž, ale nevěřím, že by to bylo v blízké době reálné. Vládci jihu jsme teprve půl roku, takže podobné spekulace jsou asi předčasné. Navíc případné hledání posil by komplikoval i nedávný postup dalších dvou jihočeských klubů, jejichž hráče by logicky nebylo možné oslovit.

Letos jste naskočil za prvoligový tým Prachatic, jaký to pro Vás byl rozdíl oproti 2. Lize?

Rozdíl je to určitě obrovský. Stihl jsem sice odehrát jen jeden zápas, a to zrovna s týmem Pardubic, který je složený téměř výhradně z juniorů, tedy kluků, proti kterým jsem v posledních letech hrával v juniorce. Přesto je rozdíl znatelný. Především v rychlosti hry je to úplně o něčem jiném.

Martin Neruda zakončil juniorskou část své kariéry v dresu Prachatic. Autor fotky: Iva Janoušková ml.

Obávám se, že na hřiště se podíváme nejdříve koncem května

Je dlouhodobou otázkou, jak zkvalitnit a zpříjemnit první i druhou ligu. Nebylo by moudré posunout kvalitní druholigové týmy nahoru a vytvořit nový systém, aby nebylo cestování tak náročné?

Do tohoto je obtížné se zabrušovat. Pochopitelně pohled na druhou nejvyšší ligu, kterou hraje jen 8 celků je smutný. Na druhou stranu je hokejbal amatérský sport, a ne každý je schopen obětovat mu tolik. Snad nějaká reorganizace soutěže, která by rozdělila týmy na divize, by mohla být přijatelnější, ale něco takového je možné, pokud ligu hraje vysoký počet týmů. Navíc takovým krokem by zákonitě utrpěla kvalita soutěže, takže je otázka, co je pro svaz prioritou. Hráči i týmy bohužel ubývají a je nesmírně těžké předpovědět, jak se na tomto trendu podepíše aktuální situace. Nicméně souhlasím, že pro většinu hráčů je náročné cestování největším problémem. Nakonec ona ta naše cesta na zápas do Zlivi, která by z Českých Budějovic zabrala hodinu (svižnou chůzí), má svoje kouzlo.

Myslíte si, že se letošní sezóna hokejbalu dohraje? Jak moc už Vám hokejbal chybí?

Hokejbal a parta kolem něj mi chybí neskutečně. Co se letošní sezóny týče, tak budu spíš skeptický. Obávám se, že na hřiště se podíváme nejdříve koncem května, takže v nejlepším případě bych doufal v nějakou improvizovanou dohrávku, jako se objevila minulý rok v Extralize juniorů. Naděje ale umírá poslední.

Snad se brzy opět dočkáme pořádné hokejbalové zábavy ve všech soutěžích! Autor fotky: Martin Halíř.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *